ICA fortsätter sin satsning på sitt ekologiska sortiment
Lästid 5 min | Publicerad 2026-10-27

ICA fortsätter sin satsning på sitt ekologiska sortiment

Efter årsskiftet försvinner ICA I love eco i sin nuvarande form, och ekologiskt får i stället två tydliga hem: nya ICA Gott liv och ICA Ekologiskt. ICA har fortsatt stort sortiment inom ekologiskt, med över 1 100 ekologiska varor.

Det ekologiska sortimentet på ICA omfattar i dag över 1 100 artiklar, varav nära 360 är ICAs egna märkesvaror. Efterfrågan är stor, och ICA vill fortsätta växa med ett brett ekologiskt utbud oavsett produktkategori.

– Ekologiskt är en av flera hjärtefrågor inom hållbarhet för oss, och vi har en ambition om att framåt växa och öka inom försäljning av ekologiska varor. Kunderna ska kunna välja ekologiskt oavsett om de handlar mjölk, pasta eller något helt annat, säger Susanna Liljeblad, chef EMV.

Därför byter ICA I love eco kostym

På grund av förändrade kundbehov och nya lagkrav kommer ICA I love eco inte längre att finnas kvar i sin nuvarande form efter årsskiftet. Det innebär inte att ICA minskar sitt ekologiska sortiment.

– Det är namnet och kostymen som byts, inte ambitionen. Vi ser att kunderna vill ha ekologiskt och även svenskproducerat, vi ska göra det lättare för fler kunder att hitta det.

Två hem för ekologiskt

Framöver hittar kunderna ekologiska produkter på två ställen.
Det ena är nya ICA Gott liv, som samlar produkter som är hälsosamma, mer hållbara eller både och. Sortimentet utgår från Livsmedelsverkets kostråd, och kunden guidas av tydliga märkningar som svenskt, ekologiskt, rättvisemärkt och Nyckelhålet. Många av dagens ICA I love eco-produkter som uppfyller kriterierna för hälsa och hållbarhet flyttar hit, med tydlig ekologisk märkning på förpackningen. Där kan ekologiskt alltså kombineras med svenskt, Fairtrade eller Nyckelhålet.

Det andra är ICA Ekologiskt. Hit kommer ekologiska produkter som inte uppfyller kriterierna för ICA Gott liv. Ett exempel är ekologiska chips, som inte är i linje med kostråden. Ett annat exempel är ekologiska bär som inte är från Sverige.

– Med nya ICA Gott liv kan vi möta en betydligt större kundgrupp som visar en stark önskan om att göra ett bättre val, till rätt pris och med snabb guidning i hyllan. Det ska vara enkelt för kunden att välja ekologiskt, likväl som andra bättre alternativ i vardagen, säger Susanna Liljeblad, chef EMV.