Inhemsk livsmedelsproduktion, omsorg om djuren och god import av utländska produkter är viktiga frågor för oss. Grunden i vårt arbete med djuromsorg är vår hållbarhetspolicy som säger att ICA så långt det är möjligt ska säkerställa god djuromsorg. Kraven ICA ställer på leverantörer gällande kvalitet och hållbarhet, där djuromsorg ingår som en viktig del, är en del av affärsavtalet och bilagor till detta. Alla leverantörer, inte bara leverantörer till ICAs märkesvaror måste uppfylla kraven i ICAs hållbarhetspolicy (inklusive hållbarhetsappendix) och PSR (Product Specific Requirement, de produktspecifika krav vi ställer). Leverantörerna för ICAs märkesvaror måste dessutom följa våra krav för märkesanvändare, Brand Criteria. Dessa bilagor till affärsavtaletinnehåller flertalet krav på vad våra leverantörer måste leva upp till vad gäller djurvälfärd.
Följande punkter tas upp i våra riktlinjer för Hållbarhetspolicyn som särskilt viktiga frågor kopplade till djur och lantbruksprodukter
ICA Gruppen verkar för en ansvarsfull hushållning med naturresurser för att:
- Säkerställa tillgången av livsmedel av god kvalitet
- Säkerställa ett långsiktigt jordbruk, skogsbruk och fiske
- Bevara den biologiska mångfalden
- Minska avskogningen genom att köpa råvaror som palmolja, soja, nötkött, papper och pappersmassa på ett hållbart sätt
Vi ska inte sälja kött eller andra delar av djur som kommer från utrotningshotade djur.
Vi ska säkerställa att fisken vi säljer kommer från legalt fiske vad gäller kvoter, ursprung, redskap och storlek.
Läs mer om fisk på ICA.se
Djuromsorg
Vi ska så långt det är möjligt säkerställa god djuromsorg. Med detta menar vi:
- djur ska behandlas väl och skyddas mot onödigt lidande och sjukdom
- djur ska hållas och skötas i en djurvänlig miljö som främjar deras hälsa och ger dem möjlighet att bete sig naturligt
- djur ska ges tillräcklig omsorg och tillsyn
Antibiotika
Vi accepterar inte att antibiotika används i förebyggande syfte vid djuruppfödning.
Genteknik (GMO):
Vi ska inte acceptera livsmedelsprodukter som har framställts med hjälp av genteknik.
Det är inte tillåtet att använda kloning för djur avsedda för livsmedelsproduktion.
Allt ICA-kött kommer från utvalda leverantörer som uppfyller våra högt ställda krav på kvalitet och djuromsorg. Produkter som säljs av ICA ska kunna spåras till tid och plats för tillverkningen. På färskt kött ställer vi hårdare krav på djuromsorg än EU:s lagstiftning och tar avstånd från rasen Belgisk Blå. I ICA I love Eco är alla animaliska råvaror KRAV-certifierade för att säkerställa extra omsorg om djuren. Orsaken är att KRAV ställer striktare krav vad gäller djuromsorg än vad EU:s ekologiska regelverk gör. Våra egna produktserier, som ICA Selection Gårdsgris och Naturbeteskött, bidrar också till att värna djuromsorgen. Importerat nötkött kontrolleras enligt ICAs egna kriterier.
Läs mer om djuromsorg på ICA.se