Care of Gerd
Johan Wiklund & Anna-Lena Rippert Wiklund, Jokkmokk
Syskonen Anna-Lena Wiklund Rippert och Johan Wiklund med företaget Care of Gerd, som producerar ekologisk hudvård i Jokkmokk. Företaget startades 2008 och är döpt efter syskonens mamma Gerd. Care of Gerd är ett av världens nordligaste skönhetshus och tar tillvara Lapplands naturliga resurser genom att förädla örter och bär till produkter som är snälla mot både hud och miljö. Skönhetsfabriken med 15 anställda har satt Jokkmokk på kartan och lockar såväl svenska som utländska besökare till orten.
– Det är en stor ära att få detta pris! Det ingen hemlighet att vi är stolta över vårt ursprung och Jokkmokk, och därför känns ”årets lokala hjälte” extra hedrande. Vi har skapat ett av världens nordligaste skönhetshus och tagit det från idé till verklighet – med tillverkning i vår egen fabrik i Jokkmokk – och med distribution på flera marknader. Vi tror att vår genre – med hållbara, etiska och ekologiska skönhetsprodukter är en marknad som kommer växa och det erkännande som ICAs Entreprenörspris innebär betyder enormt mycket, säger Johan Wiklund.
Juryns motivering Care of Gerd
”Syskonen Johan Wiklund och Anna-Lena Wiklund Rippert har tagit sitt ekologiska hudvårdsmärke från källarlokal till världens nordligaste skönhetsfabrik som nu expanderar. Med lokala ingredienser, natur, djur och människa i centrum skapas deras innovativa, naturliga produkter från Care of Gerd. De bidrar inte bara till lokala arbetstillfällen i Jokkmokk utan också stolthet för orten och många besökare”.