ICA har varit medlemmar i Diversity Charter Sweden sedan 2019. Det är en ideell förening för att främja arbetet med mångfald i arbetslivet och visa på nyttan med ett inkluderande förhållningssätt på arbetsplatsen och i samhället. Under maj infaller Europakommissionens mångfaldhetsmånad i Europa och liksom alla Diversity Charter vill även vi på ICA delta för att uppmärksamma vikten av mångfald och inkludering.
– Vi kallar det för ICAs inkluderings och mångfaldsmånad, och hoppas givetvis att det ska bli ett stående inslag, säger Emma Nyquist, Talent Foundation-specialist på ICA Gruppen.
Föreläsningar ska öka kunskapen
En viktig del i att lyckas med inkludering och mångfald på ICA är att öka kunskapen och börja prata om ämnet med varandra.
Därför kommer vi under maj 2021 att bjuda in våra medarbetare till flera olika föreläsningar med koppling till inkludering och mångfald, för att öka kunskapen och få upp ämnet på agendan.
Föreläsningarna kommer bland annat att beröra ämnen som ålderism, NPF- diagnoser och mycket annat – för en mer inkluderande vardag på ICA!