ICA-gruppen


  • {{item.text}}
    • {{section.Title}}
      • {{subSection.Title}}
        • {{anchor.Title}}
    •  
       

ICA-gruppen

  • Om ICA Gruppen

    Om ICA Gruppen

    Mat och hälsa i centrum

    ICA Gruppen är ett ledande detaljhandelsföretag med fokus på mat och hälsa. I koncernen ingår ICA Sverige och Rimi Baltic som i huvudsak driver dagligvaruhandel, ICA Fastigheter som äger och förvaltar fastigheter, ICA Banken som erbjuder finansiella tjänster och Apotek Hjärtat som driver apoteksverksamhet. Läs mer ›

    • Aktuellt på ICA
    • Vår verksamhet
    • Våra värderingar
    • Mål och strategier
    • Samhällsengagemang
    • Organisation
    • Bolagsstyrning

    Våra bolag

    Vår verksamhet är indelad i fem stycken bolagssegment. Läs mer ›

    • Våra bolag
    • Affärsmodell
    • Marknader
    • Varumärke
    • Vår historia
    • Strategi
    • Finansiella mål
    • Hållbarhetsmål
    • Styrelse
    • Koncernledning
    • Rapporter
    • Policyer
    • Revisor
  • Hållbarhet

    Hållbarhet

    ICA Gruppen vill vara en positiv kraft i samhället

    Som en stor aktör har vi ett stort ansvar men också en stor möjlighet att påverka. Sedan flera år arbetar vi aktivt och strukturerat med kontinuerliga förbättringar inom alla steg i vår värdekedja.

    Det övergripande målet är dels att leda utvecklingen i en mer hållbar riktning, dels att driva vår egen verksamhet på ett hållbart sätt.
    Läs mer ›

    • Hållbarhetsstyrning
    • Vårt hållbarhetsarbete
    • Klimat
    • Mänskliga rättigheter
    • Sponsring
    • Frågor och svar

    I fokus

    ICA Gruppen publicerar årsredovisning för 2022

    • Våra utgångspunkter
    • Väsentlighetsanalys
    • Strategier och mål
    • Certifieringar och standarder
    • Initiativ och medlemskap
    • Policyer
    • Lokalt
    • Miljö
    • Hälsa
    • Inkludering och mångfald
    • Kvalitet
    • Klimatmål
    • TCFD
    • Klimatkompensation
  • Innovation

    Innovation

    Innovativa idéer skapas oftast då en utmaning behöver lösas eller något kan förbättras. På ICA Gruppen finns både viljan och förmågan att ständigt förbättra. ICA Gruppen ska göra skillnad både inom koncernen och i samhället för en god morgondag. Läs mer ›

    • Trender och innovationer
    • ICAx – vår innovationshub
    • ICA Växa

    I fokus

    ICAs framtidsrapport 2022: Framtidens butik är flera olika butiker

  • Karriär

    Karriär

    Hos oss på ICA kan allas idéer göra skillnad. Tillsammans bidrar vi till en enklare vardag och en bättre framtid för miljontals svenskar – varje dag. Vill du också vara med? Läs mer ›

    Lediga jobb

    Hitta lediga jobb inom ICA Gruppen ›

    • Lediga jobb
    • Hitta ditt område
    • Din framtid hos oss
    • Livet på ICA
    • Student

    Blogg

    Ta del av det senaste inom ICA Gruppen och karriär!

    • Jobba inom ICA Gruppen
    • Jobba i butik
    • IT, tech och analytics
    • Sortiment och inköp
    • Marknad, försäljning och affärsutveckling
    • Lager och logistik
    • Fler områden
    • Kultur och värderingar
    • Lärande och utveckling
    • Hållbarhet och samhällsansvar
    • Förmåner och hälsa
    • Inkludering och mångfald
    • Blogg
    • Möt våra medarbetare
  • Finansiellt

    Finansiell information

    På dessa sidor finns offentliggjord finansiell information från koncernen och här läggs även kommande rapporter och presentationer upp.
    Läs mer ›

    • Koncernreleaser
    • Rapporter och presentationer
    • Kreditmarknad
    • Kalender
    • Prenumerera
    • Kontakt

    Rapporter och presentationer

    Här hittar du ICA Gruppens finansiella rapporter och presentationer. Läs mer ›

    • Obligationsprogram
    • Lån och kreditfaciliteter
    • Finanspolicy
    • Kreditanalytiker
  • Media

    Medierum

    Välkommen till ICA Gruppens medierum. Här hittar du pressmeddelanden och nyheter inom alla spännande områden som rör våra verksamheter. Dessutom hittar du bl.a. undersökningar, bilder, sociala medier och kontaktuppgifter till ICAs presstjänst.

    Presskontakt
    010 - 422 52 52      press@ica.se

    Läs mer Läs mer
    • Nyheter
    • Bilder och filmer
    • Sociala medier
    • Undersökningar
    • Frågor och svar
    • Prenumerera
    • Presskontakt

    Senaste nytt

    Snösmocka idag, pollensmocka imorgon? Ny undersökning visar att många svenskars pollenbesvär har förvärrats över tid.

    Snösmocka idag, pollensmocka imorgon? Ny undersökning visar att många svenskars pollenbesvär har förvärrats över tid

    Se alla nyheter ›

  • Kontakt
  • Andra sidor
    • ICA Sverige
    • Apotek Hjärtat
    • ICA Banken
    • ICA Försäkring
    • Rimi Baltic
    • ICA Fastigheter
    • För leverantörer
  • English
  • Sök
  • Tillbaka
Nyheter
2017
10 maj
12:00
  • Release
  • Rapport 00-talisterna
  • Bild hemodlat
  • Bild insekter
  • Bild framtidens topplista
  • Bild Per Strömberg

Familj och njutning viktigare i framtiden enligt 00-talisterna

00-talisterna är familje- och njutningsorienterade, litar mest på närproducererade eller svenska produkter och är mycket matintresserade. Även hållbarhet är viktigt och 00-talisterna förutspår att hem och städer kommer att bli mer självförsörjande i framtiden.

Det visar ICAs framtidsrapport ”100 år och framåt”, där företaget undersökt 00-talisternas attityder och syn på mat i framtiden.

00-talisterna är familje- och njutningsorienterade, litar mest på närproducererade eller svenska produkter och är mycket matintresserade. Även hållbarhet är viktigt och 00-talisterna förutspår att hem och städer kommer att bli mer självförsörjande i framtiden. Det visar ICAs framtidsrapport ”100 år och framåt”, där företaget undersökt 00-talisternas attityder och syn på mat i framtiden.

Tillsammans med undersökningsföretaget Quattroporte har ICA låtit intervjua 60 barn födda på 00-talet för att undersöka hur den framtida generationen tänker och agerar. Intervjuerna har också kompletterats med en undersökning från Kantar Sifo med 1001 barn och ungdomar födda på 00-talet.

- Jag blir glad när ser vilka värderingar som verkar prägla 00-talisterna. De är väldigt samhällsorienterade och intresserade av både smak och hållbarhet. Det är en generation som kommer att ställa ännu högre krav på vilka de gör affärer med. För oss är det viktigt att redan nu börja arbeta med hur vi kan anpassa oss efter deras krav och förväntningar, säger Per Strömberg, vd för ICA Gruppen.

Rapporten pekar på några viktiga värderingar för 00-talisterna. De värderar gemenskap, familj och närområdet högst och bland 00-talisterna finns det en större osäkerhet på omvärlden än hos tidigare generationer. Man tycker att det inhemska eller närproducerade är det tryggaste som finns och litar därför mer på de produkterna. De är också den första moderna generation som sätter mer värde på faktorer som jämlikhet, vård, välfärd och omsorg än den individuella utvecklingen. 00-talisten är därmed gärna engagerad i att utveckla ett bättre samhälle.

00-talisterna är estetiska och njutningsorienterade – de jagar ett vackert liv med god mat. Just smak är det viktigaste när det kommer till mat och de sätter generellt ett stort värde på mat, särskilt den position som måltiden har i det sociala sammanhanget. För 00-talisterna är det extra viktigt att man äter tillsammans med vänner och familj. För en generation som är yngre än både internet och sociala medier har resultatet blivit att de värdesätter stunder utan skärmar – särskilt när det kommer till matbordet.

00-talisternas hedonism gör även att de ställer hårda krav när de handlar. Det anser att butikerna måste ta ansvar för att de produkter som finns i butik har kvalitetsäkrats och är miljövänliga och hälsosamma.

I framtiden är vi mer självförsörjande
Utöver intervjuer har ICA gjort en rikstäckande undersökning i samarbete med Kantar Sifo. Studien visar att hållbarhet och miljövänliga matval är viktigt i framtiden - varannan 00-talist anser att den viktigaste faktorn när det gäller mat 2040 att den är miljövänlig. 00-talisterna spår även att vi kommer bli mer självförsörjande: 42 procent tror att vi kommer odla mer grönsaker hemma och varannan spår att det kommer vara vanligt med odlingar på husväggar och hustak. 00-talisterna tror även att alternativa matkällor kommer bli mer populärt. Enligt 41 procent kommer vi äta mer kött framtaget i laboratorium, medan 43 procent tror att insekter kommer bli mer populärt att ha i maten.

Om undersökningen
ICA har i samarbete med Quattroporte intervjuat 60 barn födda på 00-talet för att få reda på deras förväntningar på maten i framtiden. Quattroporte är specialiserade på att undersöka och analysera skillnader mellan generationer och på att dra slutsatser från intervjuerna för att skapa framtidsvisioner.

På uppdrag av ICA har även Kantar Sifo under perioden 24 mars till 3 april 2017 genomfört en riksrepresentativ undersökning där 1 001 barn i åldrarna födda på 00-talet har fått svara på frågor om deras förhållande till maten och framtiden.

För mer information:
ICAs presstjänst, telefon: 010-422 52 52

För rörligt material om rapporten, lång och kort version.


Framtidens matförväntningar i siffror – ur undersökningen från Kantar Sifo:

00-talisternas syn på mat idag:

  • 91 procent hjälper till att handla mat.
  • 8 av 10 hjälper till att laga mat hemma.
  • Var tredje uppger att de ofta är med och bestämmer vad som ska ätas till middag.
  • 42 procent tycker det är viktigt att maten vi äter är gjord på svenska råvaror.
  • Varannan (54 %) håller med om att det är roligt att laga mat.


00-talisternas syn på mat år 2040:
När 00-talisterna fick välja vad de tror blir viktigast för framtidens mat 2040 blev de populäraste svaren:
   1. Att den är miljövänlig (54 %)
   2. Nyttig (52 %)
   3. Att den är god (46 %)

      • 62 procent tror att vi kommer äta mer vegetariskt år 2040.
      • Varannan 00-talist (53 %) tror att vi äter mindre kött år 2040.
      • 68 procent tror vi kommer äta mer närodlat i framtiden.
      • 42 procent tror att vi kommer odla mer grönsaker hemma i framtiden.
      • 59 procent anser att vi kommer äta mer örter eller ätbara växter i framtiden.
      • 43 procent tror att vi kommer äta mer insekter.
      • 41 procent tror att vi kommer äta mer kött framtaget i laboratorium.
      • 47 procent tror att vi kommer konsumera mer av annan typ av havsmat, exempelvis alger.
      • 40 procent tror vi kommer äta mer mat i form av piller eller pulver.
      • 8 av 10 anser att vi kommer handla mer mat på nätet år 2040.


När 00-talisterna fick svara på vad de hoppas kommer ske i framtiden blev topplistan följande:

   1. Det är vanligt med odlingar på husväggar och hustak (50 %)
   2. Robotar kommer plocka matvarorna i butiken (46 %)
   3. Kylskåpet fyller på sig själv (45 %)

2017 10 maj 12:00
  • Release
  • Rapport 00-talisterna
  • Bild hemodlat
  • Bild insekter
  • Bild framtidens topplista
  • Bild Per Strömberg

ICA Gruppen AB

Box 4075

169 04 Solna, Sverige

Telefon

08 - 56 15 00 00

Besöksadress

Kolonnvägen 20, 169 71 Solna

Kundtjänst

033 - 47 47 90

Solna

To startpage

ICA Gruppen AB

ICA Gruppen AB

Box 4075

169 04 Solna, Sverige

Telefon

08 - 56 15 00 00

Besöksadress

Kolonnvägen 20, 169 71 Solna

Kundtjänst

033 - 47 47 90

Mån-Fre: 08-21, Lördag: 10-14, Söndag: 12-21
Säte

Solna

Användarvillkor Cookies Behandling av personuppgifter

Senaste nyheter

Senaste nyheter

  • 2023-03-28 08:00 Snösmocka idag, pollensmocka imorgon? Ny undersökning visar att många svenskars pollenbesvär har förvärrats över tid
  • 2023-03-27 11:00 ICA Sverige sänker priser till butiker på över 300 varor
  • 2023-03-22 09:04 Johan Sigg ny IT-chef Apotek Hjärtat
  • 2023-03-15 14:00 Matchkorv – ett nytt koncept tillsammans med ICA och Svenska Fotbollförbundet

Behandling av personuppgifter

Behandling av personuppgifter

  • Dataskydd
  • Användare
  • Jobbsökande
  • Referenspersoner
  • Leverantör
  • Deltagare
  • Rättigheter
  • Kategorier av personuppgifter
  • Kontakt
  • Cookies

Sociala kanaler

Sociala kanaler

  • Twitter
  • LinkedIn
  • Instagram

Sitemap

Om ICA Gruppen

  • Aktuellt på ICA
  • Vår verksamhet
  • Våra värderingar
  • Mål och strategier
  • Engagemang
  • Organisation
  • Bolagsstyrning

Hållbarhet

  • Hållbarhetsstyrning
  • Vårt hållbarhetsarbete
  • Klimat
  • Mänskliga rättigheter
  • Sponsring
  • Frågor och svar

Innovation

  • ICAx – vår innovationshub
  • ICA Växa

Karriär

  • Lediga jobb
  • Hitta ditt område
  • Din framtid hos oss
  • Livet på ICA
  • Student

Finansiellt

  • Koncernreleaser
  • Rapporter
  • Kreditmarknad
  • Kalender
  • Kontakt

Media

  • Nyheter
  • Bilder och filmer
  • Sociala medier
  • Undersökningar
  • Frågor och svar
  • Prenumerera
  • Presskontakt


To startpage


ICA Gruppen AB

Box 4075

169 04 Solna, Sverige

Telefon

08 - 56 15 00 00

Besöksadress

Kolonnvägen 20, 169 71 Solna

Kundtjänst

033 - 47 47 90

Solna

Cookie

Vi använder cookies

ICA Gruppen använder cookies för att webbplatsen ska fungera. De används också för att förbättra din upplevelse och följa upp hur webbplatsen används.
Mer om cookies på ICA Gruppen.

Smulor

Välj cookies

ICA Gruppen använder cookies för att webbplatsen ska fungera. De används också för att förbättra din upplevelse och följa upp hur webbplatsen används. Mer om cookies på ICA Gruppen.

Nödvändiga cookies

Dessa cookies kan du inte stänga av. De behövs för att webbplatsen ska fungera.


Funktionella cookies

Dessa hjälper oss att ge dig en bättre upplevelse på webbplatsen. Det är cookies som kan placeras av oss eller en tredjepartsleverantör som har funktioner som vi använder på vår webbplats.

✓